Veš „nejlepší“ přítel člověka aneb protivšivá výzva
Když vám vaše dítě přinese poprvé ze školy či školky vši není důvod k panice. Je potřeba se několikrát zhluboka nadechnout a zamířit pro přípravek a radu k nám do lékárny.
Přísloví “ líný jako veš“ může používat pouze člověk, který se s pedikulózou (napadení vší) nikdy pořádně nesetkal. Veš totiž velmi ráda putuje z hlavy na hlavu a její výskyt se neomezuje pouze na hlavičky našich malých ratolestí. Ráda přelézá i do hlav rodičovských či prarodičovských. Při nálezu lezoucích dospělých vší či jejich vajíček tzv. hnid, které samice rády kladou v těsné blízkosti pokožky hlavy musíte prohlédnout všechny členy rodiny. Při ošetření nejdříve vyčesejte hustým hřebenem tzv. všiváčkem nad vanou nebo velkým, bílým papírem lezoucí jedince a zahubte je. Všiváček bývá často součástí přípravků na odvšivení. Poté aplikujte přípravek dle návodu s výběrem vám rádi poradíme. Aplikací dojde k zadušení a dehydrataci lezoucích jedinců.
A poté přichází největší práce a to s odstraněním hnid. Tato vajíčka budete vybírat několik dnů, protože vždy nějakou nechtěně přehlédnete. Některé přípravky garantují kromě usmrcení lezoucích vší i zahubení hnid, přesto důsledné vybrání hnid musím doporučit. Pokud je hnida více než 1,5 cm od hlavy je velice pravděpodobné, že je mrtvá či vylíhlá a dospělé jedince již patrně nenaleznete. Přimlouvala bych se za odstranění i těchto vajíček, neboť některé organizace jako např. tábory posílají děti domů i přesto, že tato hnida nikoho nenakazí. Za výskyt vší není třeba se stydět a je nutné to nahlásit ve škole. Je potřeba, aby všichni rodiče prohlédli vlasy svým dětem, protože s velkou pravděpodobností nebude vaše dítě napadené ve třídě jediné a pokud ostatní rodiče vši neodstraní bude vám je vaše dítě nosit opakovaně, vy budete zoufalí a nadávat kolik peněz a energie jste již investovali. Po odstranění vší a hnid je nutné dítě ještě opakovaně 2-3 týdny prohlížet, případně přemýt přípravkem dle návodu, abyste měli jistotu, že jste zahubili všechny. Raná stádia vší (larvy, nymfy) lze totiž v hustém vlasovém porostu velmi snadno přehlédnout. A pojedete na novo.
Dále je nutné dodržovat některá hygienická pravidla.
1. vyprat ručníky a používat každý svůj.
2. vyprat ložní prádlo, čepice, polštáře atd.
3. používat každý svůj hřeben
4. dát plyšové hračky na 2 dny do izolace
5. dívky – nenosit rozpuštěné vlasy, chlapce ostříhat na velmi krátko (1 cm). Pozor veš může vyskytovat v ofině či v patce.
V rámci prevence je možné vyzkoušet odpuzující přípravky proti vším z lékárny.
A nakonec výzva pro nás rodiče. Prohlížejme našim dětem pravidelně každý pátek vlasový porost a zabraňme tak společně jejich nekontrolovanému šíření!!!!!!!!!!